آیا باید روشهای کشتار حلال و کوشر را ممنوع کرد؟

تونی واردل ، کنشگر حقوق حیوانات در ویوا! (Viva!) و "محمد انصار" مفسر اجتماعی به بحث با همدیگر بر سر ممنوع کردن ذبح حلال و کوشر می پردازند. تونی مدافع این ممنوعیت و محمد مخالف آن است.

---------------------------------
آشنایی با شرکت کنندگان بحث:

تونی
tony-wardle-320_0.jpg
بله: "تونی واردل" از مدیران گروه ویوا! است، گروهی کنشگر حامی حقوق حیوانات که مخفیانه در زمینه دامداری و کشتار، تحقیق می کند. او روزنامه نگار، نویسنده و فیلمساز تلویزیونی برنده جایزه نیز هست. از جمله کتاب های او میتوان به"The Silent Ark" اشاره کرد که به بیان اثرات تولید گوشت بر جهان می پردازد.

محمد
mohammed-320.jpg
نه: محمد انصار، الهیدان، مفسر اجتماعی، فعال حقوقشهروندی و سخنران مهمان است که مرتب در تلویزیون و رادیو، ظاهر می شود. او بر علیه افزایش ترور و افراط گرایی صحبت می کند و برای ترویج صلح در بین جوامع می­ کوشد.

---------------------------------

تونی

بیش از یک دهه است که من برای پایان دادن به ذبح مذهبی بدون بیهوشی [بیهوش کردن حیوانات قبل از کشتار، که موجب عدم تحرک و بی حسی آن‌ها می شود] کارزار می کنم و در این مدت، ویوا! از روشهای مختلف کشتار، فیلم گرفته است. این روشها وحشیانه اند و ما بر علیه همه آنها کارزار می کنیم و مردم را می‌کنیم تشویق می کنیم تا وگان شوند. اما بعضی از متدها وحشیانه تر از بقیه هستند و رنج بسیار زیادی را در حیوان سبب می شوند.
ذبح مذهبی و بدون بیهوشی، بر اساس این ادعای کاملاً غلط، توجیه میشود: اینکه حیوانات با تنها یک برش کشته میشوند و فوراً نسبت به درد، بی حس می شوند. از نظر علمی، این حرف مهمل است. بگذارید طرز تهیه گوشت گاوی که به روش کوشر یهودی کشته شده و ما از آن فیلم گرفته ایم را برایتان شرح دهم.
گاو را وادار می کنند به درون قفس برود و بعد به زور سر و چانه اش را بالا می آورند تا گردنش را که از بدن من، کلفت تر است، جدا کنند. چطور می توانید سرخرگ های کاروتید، سیاهرگ گردنی، نای، تاندون ها وماهیچه های گردنی به این کلفتی را تنها با یک برش و بدون درد، ببرید؟ مسلم است که نمی­توانید! برای این کار، چاقو را ۱۷ بار همچون اره به عقب و جلو می برند. در برش اول، سر حیوان به شدت به عقب بر می گردد، اما حیوان همچنان ایستاده و خون از گردنش جاری است. حیوان مقداری از این خون را با دم خود به درون می کشد و در نتیجه همچنان که به کندی جان می سپارد، آسیب ناشی از خفگی را نیز تجربه می کند. بعد از 30 ثانیه، حیوان هنوز ایستاده است. این مورد، با دو تحقیق بزرگ که توسط بخش مشاورتی دولت، شورای رفاه حیوانات اهلی3، انجام شده، همخوانی دارد، چرا که این تحقیقات بیان می دارند که گوسفندها، بیش از 40 ثانیه و گوساله ها، دو برابر این مقدار طول میکشد تا هوشیاری شان را از دست بدهند. آنها به شدت خواستار منع این کار شدند همان طور که به تازگی انجمن دامپزشکان بریتانیا (BVA) خواستار این ممنوعیت شده است.

محمد
"هر کسی که با مخلوقات خداوند مهربان باشد، با خودش مهربان است." حضرت محمد (ص)
هر ساله در بریتانیا، بین 850 میلیون تا یک میلیارد موجود زنده را برای مصرف انسانی کشتار می کنند. همیشه کسانی خواهند بود که بگویند (دیدگاه هایی که به باور من شما، "تونی" و سازمان تان نیز به آن معتقدید) برای داشتن وجدان پاک، حیوانات را نباید برای غذا کشت یا اینکه دولت و صنایع خصوصی، برای مخفی کردن فواید رژیم وگان، با هم تبانی کرده اند. با اینکه این دیدگاه به نظر من افراطی است، اما از حق شما برای داشتن آن، حمایت می کنم.
دیگران بر این باورند که به محض اینکه مصرف گوشت توسط بشر را بپذیریم، بحث قوانین، فرآیندها و اخلاقیات نیز به میان می آید. پرورش دام - روش نگهداری از حیوانات، رفتار با آنها و کشتارشان- و تأثیر آن بر محیط، از اهمیت بسیار برخوردار است. همانطور که می دانید، صنعت گوشت (غیر مذهبی) کنونی ما رفتارهایی با حیوانات دارد که کاملاً بی رحمانه است. بر اساس برخی از تخمین ها، 100 میلیون حیوان یا شاید هم بیشتر، از بد­رفتاری و مرگ ناشی از شکنجه و کشتار نامناسب در رنج هستند.
اسلام و یهودیت، هر دو این موضوع را روشن کرده اند که هر شکل از کشتار، خشونت در رفتار و بی
اعتنائی به رفاه حیوانات، کاملاًَ ممنوع است. علاوه بر دلیل مذهبی، من به یک دلیل ساده، از طرفداران کشتار حرفه‌ ای حلال و کوشر هستم: اگر برای ما کشتار حیوانات ضرورت داشته باشد، با اینکه پذیرش این موضوع برای بعضی ها خیلی مشکل است، بدون شک ذبح مذهبی، "انسانی" ترین روشی است که امروزه در دسترس است.

تونی
ممنون از پاسخ شما، اما متأسفانه شما به هیچکدام از نقطه نظرات من، اشاره نکردید. من می دانم که تعالیم اسلامی واقعی در مورد حیوانات، اعمالی که در جامعه کنونی ما انجام می شوند را تأسف آور می­دانند و می دانم که 1400 سال پیش، آنها فوق‌العاده مهربانانهبودند، اما بعضی از تصورات، از نظر علمی نادرست هستند.

همانطور که می دانید، مسلمانان و یهودیان از نظر شرعی مجاز نیستند که خون مصرف کنند و ظاهراً یک دلیل کشتن حیوان هشیار این است که همه خون او از بدنش خارج شود. ما حالا می دانیم که در هر دو حالت هشیاری و بیهوشی، تنها 50 درصد از خون حیوان از بدنش خارج می شود و بقیه در جسد او باقی می ماند. اگر واقعاً می خواهید از تعالیم مذهب تان پیروی کنید، باید به من بپیوندید و از خوردن همه نوع گوشتی بپرهیزید.
ویوا! با کارگرانی که شاهد کشتار مذهبی بودند یا در این کار شرکت داشتند، صحبت کرد. در اینجا نظر عمومی آنها را بازگو می کنم: 'هیچ کس من را مجاب نکرد که این کار بدون درد است، در نتیجه این ادعا که حیوانات فوراً می میرند، چرت محض است. این نوع کشتار خیلی طول می کشد و گاهی حتی پیش از آنکه حیوان بیهوش شود، دل و روده اش را بیرون می آورند.'
مشکل دیوان سالاری های مذهبی- که حلال و کوشر بودن ذبح را تعیین می کنند- این است که آن‌ها انعطاف ناپذیر شده اند و مقررات نیز بر همین اساس وضع شده اند. اما خوشبختانه، بیش از 80 درصد از مسلمانان، بیهوش کردن حیوانات را می پذیرند و روشن است که فکر نمی‌کنند این اقدام جلوی رستگاری شان را می گیرد. "هر کسی که با مخلوقات خداوند مهربان باشد، خداوند با او مهربان است" با بریدن گلوی مخلوقات، همخوانی ندارد، مگرنه؟ شاید تصادفی نیست که کشتار حیوانات، در مقدس ترین مکان شما، مکه، ممنوع است.
محمد
یهودیت، مسیحیت و اسلام، خوردن گوشت را مجاز می دانند و در واقع موسی، عیسی مسیح و محمد (ص) گوشت نمی خوردند، مگر گوشتی که امروزه حلال یا کوشر نامیده می شود. پس بیائید تحقیقات معتبر در مورد آن مذاهب را به دانشمندان مذهبی واگذار کنیم. تقریباً همه مراکز آموزش اسلامی و سازمان های مدنی اجتماعی مسلمانان توافق دارند که بر اساس موثق ترین اصول، کشتار همراه با بیهوشی، شکل مناسبی از کشتار حلال نیست. اینکه مسلمانان، نادانسته فریب خوردند تا گوشت "حلال" به دست آمده از روش کشتار به اصطلاح با بیهوشی را مصرف کنند، یک افتضاح ملی است.

من اخیراً با "رابین هارگریوز"، رئیس انجمن دامپزشکان بریتانیا دیدار داشتم تا در مورد کشتار مذهبی صحبت کنیم. می­خواستم بدانم که چرا در کل سیستم [غیر مذهبی] ما، این همه رفتار ظالمانه و غیر انسانی وجود دارد: پیش از آنکه گاو را تکه تکه کنند، بارها بر سر او ضربه می زنند، مرغ ها را بر نقاله آویزان می کنند و سرشان را در ظرف های برق کُشی فرو می کنند، خوک ها را در آغل های پر ازدحام شکنجه می کنند. من پرسیدم که چرا لابی صنعت گوشت در دهه گذشته، قانون را تغییر داد و اجازه داد تا در حین کشتار یک حیوان، حیوانات دیگر حضور داشته باشند. (این کار در کشتار حلال یا کوشر، ممنوع است).
گزارشگرکمک به حیوانات در پشت دربهای بسته4، از میان 9 مرکز مورد بررسی، در 8 مرکز، تخلف از قوانین رفاه حیوانات را مشاهده کرد. چرا، با این همه موضوعات دیگری که در مورد حقوق حیوانات وجود دارد، بر روشهای کشتار مسلمانان و یهودیان تمرکز شده که به تصدیق هارگریو5، 'کارشان چفت و بست دارد؟' تعصب و پیشداوری، به شکل های بسیار وجود دارد.
ضروری است که سازمان های رفاه حیوانات، صادقانه به این موضوع بنگرند و به گروه های مذهبی بپیوندند تا برای بهبود صنعت فرآوری گوشت، نظر نمایندگان را به خود جلب کنند. کشتار مذهبی، یک مشکل نیست و هرگز هم نبوده و با تمرکز بر آن، مشکلات واقعی، حل نشده باقی می مانند.

تونی
تعصب و پیشداوری؟ "رابین هارگریوز" شاید در مورد "چفت و بست داشتن" به شما تبریک گفته باشد، اما دو ماه پیش، "جان بلک ول" رئیس آتی این سازمان، خواستار منع همه کشتارهای مذهبی شد، چراکه به گفته او بریدن گلوی حیوانات هشیار، سبب ایجاد رنج غیر ضروری در آنها می شود. این علم است یا پیشداوری؟
انجمن سلطنتی اجتناب از ستم به حیوانات7 هم خواستار منع ذبح شرعی شده است. این رفاه حیوانات است یا پیشداوری؟ سوئیس، سوئد و نروژ نیز این روش را منع کرده اند و همین اواخر، لهستان و دانمارک نیز به این گروه پیوسته اند. آیا مجلس این کشورها، پیشداوری می کند؟ و اما در مورد "فریب دادن"، پس حتماً نیوزیلند در این زمینه قهرمان جهان است، چون این کشور بزرگترین صادر کنده گوشت حلال در جهان است و همه حیوانات را پیش از کشتار، بیهوش می کند. این گوشت به ایران، مالزی، عربستان سعودی، کویت، مصر، سوریه و اردن که همگی از نظر اسلامی، کشورهای سرسختی هستند، صادر می شود.
کارکنان کشتارگاه هایی که ویوا! با آنها مصاحبه کرد، از کشتار حلال شوکه شده بودند. همه آنها از رفتار بد با حیوانات، چاقوهای کند و ضربه زدن با ساطور بر گلوی حیوانات شکایت داشتند. شاید این تعجب آور نباشد، چون هر مسلمانی می تواند یک حیوان را بکشد و در این زمینه، نه آموزشی ارائه میشود و نه بر لزوم داشتن آن تأکید می شود.
ویوا! که در منع کشتار خانگی (غیر مجاز) در بریتانیا موفق شده بود، ناچار شد گوسفندان بریتانیایی را تا فرانسه دنبال کند تا ببیند که در جشن عید کبیر (عید قربان) مسلمانان، چه اتفاقی برای آنها می افتد. ما دیدیم که در یک گردهمایی عمومی، گوسفند به بند بسته شده را با گرفتن پشم هایش کشیدند و کشتند، پوست او را کندند و در مقابل دیگر گوسفندان افسار بسته، دل و روده او را در آوردند. ما از کشتار این گوسفند هشیار با ضربه های چاقوی آشپزخانه و جان کندن او که چند دقیقه طول کشید، فیلم گرفتیم.

محمد
درخواست منع کشتار حلال و کوشر، متکی بر یک سری فرضیات است. اولا، برای تایید این ادعا که وقتی کشتار حلال، به صورت حرفه ای و با مهارت انجام گیرد، از کشتار استاندارد دردناک تر است، تحقیقات علمی کاملاً معتبری وجود ندارد و یا اگر هست، تعدادشان کم است. درثانی، اگر موضوع اصلی این مشاجره، رفاه حیوانات است، ما باید بر مشکلات اصلی کشتار جمعی حیوانات در صنعت گوشت مان تمرکز کنیم. ثالثا، پشت این درخواست ممنع کردن ذبح شرعی، دیدگاه‌های راست افراطی در غرب سر بر می آورند- دیدگاه هایی که به سخت کیشی دینی (اورتودوکسی) را به عنوان یک چیز بیگانه نگاه می‌کنند که باید از آن اجتناب کرد، نه چیزی که باید جامعه مدرن را بر آن اساس بنا نمود.
جای انکار نیست که صحنه کشتار یک موجود زنده، خونین و عصبی کننده است، اما اگر این کار به صورت انسانی انجام شود، سموم و بیماری های بدن حیوان خارج می شوند. اگر سازمان های رفاه حیوانات، امروزه به چنین موضوع مهمی توجه کنند، بین تولید گوشت سالم تر، تمیزتر و با کیفیت تر، پرورش دام و نیاز افراد به مصرف گوشت، تعادل ایجاد می شود. در واقع، بر تعداد کسانی که گوشت حلال و کوشر را انتخاب می کنند- که به باور من تمیزتر و خوشمزه تر است- بسیار افزوده شده است.
همه ما باید به مقدار گوشت مصرفی مان، توجه کنیم. مصرف گوشت به طور ناپایداری بالاست و ما باید کمتر گوشت بخوریم. آیا باید استانداردهای کشتار حلال را بهبود بخشیم؟ مسلماً. البته جدا از دیدگاه شما مبنی بر نادرست بودن همه کشتارها، نمونه‌هایی که ذکر کردید انسان هایی هستند که به جای پیروی از اصول اسلامی کشتار حلال، این اصول را رعایت نمی کنند. ما در این زمینه به اصلاحات نیاز داریم.
حلال فقط برای روش ذبح به کار برده نمی شود، بلکه سیستمی است که پرورش زیست پایدار حیوانات، روش های ارگانیک و اخلاقی تغذیه، مراقبت و فرآوری و همچنین مقررات کشتارگاه ها و کسانی که کار ذبح را انجام می دهند را نیز شامل می شود.
گوشت حلالی که بدون بیهوشی و به طور حرفه ای تهیه شده، بهترین نوع گوشتی است که می توانم برای بریتانیا تصور کنم. این، راهی است که گوشتخواران باید در آینده در پیش گیرند.

منبع: مجله نیواینترنشنالیست- می ۲۰۱۴

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 2 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.