ئی كولیO157H7؛ بيماری همبرگر

e-coli-burger.jpg

ئی‌کولی در واقع یك خانواده بسیار بزرگ از باكتری‌های میله‌ای شكل است. بسیاری از این باكتری‌های به صورت مسالمت آمیز در دستگاه‌ گوارش زندگی می کنند و به هضم غذای انسان و حیوان كمك می‌كنند. تا دهه 1990، دانشمندان تصور می‌كردند كه بیشتر این باكتری‌ها بی‌خطر هستند اما همه چیز با ظهور ئی‌کولیO157H7 تغییر كرد.

به جای همزیستی مسالمت آمیز با دستگاه گوارش، ئی‌کولیO157H7 به بافت روده حمله‌ور شد و منجر به خونریزی گردید. نخستین نشانه‌های این حمله معمولا گرفتگی عضلات شكم و همچنین اسهال خونی است.

مسمومیت ئی‌کولیO157H7 چقدر رایج است؟
به گزارش مركز كنترل و پیشگیری بیماری1، طبق آمار رسمی هر روز حدود 200 نفر در آمریكا توسط این باكتری مسموم می‌شوند و چندین نفر از آنها هم می‌میرند. البته به احتمال زیاد آمار و ارقام منتشر شده توسط این مركز بسیار كمتر از رقم واقعی است. ویلیام كین،‌كه یك همه‌گیرشناس در اورگن است معتقد است كه تنها 2 درصد از موارد ابتلا به این باكتری گزاش می‌شود.

برای مقابله با خطر مرگ ناشی از ابتلا به باكتری ئی‌کولی O157H7، صنعت گوشت خواهان پرتوافكنی گوشت شده است. همچنین این صنعت از مردم خواسته كه حتما گوشت گاو و سایر محصولات گوشتی را كاملا بپزند. این توصیه آنها منطقی است اما همزمان واجد یك تناقض تراژیك است. در حالیكه گوشت كامل پخته نشده باعث احتمال مسومیت با ئی‌کولیO157H7 می‌شود اما گوشتی هم كه بیش از حد پخته شود احتمال بروز سرطان را برابر افزایش می‌هد.

آنچه که می‌دانیم

منبع اصلی مسمویت ئی‌کولیO157H7: همبرگرها و سایر مشتقات گوشت گاو

تبعات بالقوه بلع باكتری كشنده ئی‌کولیO157H7 توسط انسان‌ها: بیماری وخیم و احتمال از كار افتادن چندین اندام و نیز احتمال زیاد مرگ.

مصیبت‌های دراز مدت افراد مبتلا به مسمومیت ئی‌کولی كه از مرگ جسته اند: كوری،‌ صرع، آسیب ریه، نارسایی كلیه

گزارش موردی از یک مبتلا به ئی کولی

دیمیون، پسر 12 ساله مری هیرسینك به دلیل خوردن همبرگر پخته نشده در آستانه مرگ قرار داشت. مری این ماجرای دردناک را چنین شرح می‌دهد:

« به محض اینكه پسرم لقمه‌ای از همبرگر را داخل دهانش قرار داد، متوجه شد كه گوشت همبرگر،‌ نپخته و خام است. او بعدا به ما گفت كه خجالت كشیده بود كه در برابر دوستانش، همبرگر را تف کند. دقیقا 6 روز بعد، جهنم نمایان شد. او ابتدا اسهال خونی گرفت سپس پلاكت‌های خونش كاهش یافت. او هذیان می‌گفت و هیچ‌ یك از ما را نمی‌شناخت. سپس كلیه‌هایش از كار افتادند و به دیالیز نیاز پیدا كرد. البته برای انجام دیالیز به یك عمل جراحی نیاز بود. پس از آن، ریه‌هایش مشكل ساز شدند. به دلیل اینكه ریه‌های او آب آورده بودند، او را به دستگاه تنفس مصنوعی متصل كردند و با قرار دادن لوله‌ای در سینه‌اش، آب ریه‌ها را خارج كردند. سپس قلبش هم شروع به بزرگ شدن کرد. عكسبرداری نشان داد كه حجم قلب او 2.5 برابر افزایش یافته بود. پزشكان 3 بار مایعات موجود در اطراف قلب او را تخلیه كردند و باورشان نمی‌شد كه هر بار یك لیتر آب از اطراف قلب خارج كرده‌اند... هنگامی كه پزشكان می‌خواستند پنجره‌ای در غشای دور قلب او ایجا كنند این ناحیه مملو از عفونت بود به همین دلیل از این كار منصرف شدند... چندی بعد هنگامی كه به او نوشیدنی دادیم او چند قطره خورد اما بیهوش شد. او با درد و رنج كامل به ما نگاه می‌كرد و سپس بیهوش می‌شد. دو واقع ما سوراخ شدن روده‌های او را شاهد بودیم... و حالا رودهای او در داخل حفره شكمی تحلیل می رفتند... این بیماری بسیار مخرب و پلید است. و هنگامی كه متوجه شدم كه غیر بهداشتی بودن کشتارگاه‌ها این كشور، باعث بروز این بیماری شده بسیار عصبانی شدم و تصمیم گرفتم كاری انجام بدهم. [26]

مری هیرسینك کاملا حق داشت که عصبانی باشد. پس به والدین سایر قربانیان ئی‌کولی O157H7 پیوست تا اینكه یك گروه امنیت غذایی به نام «بس است، اولویت ما غذای سالم است» را تشكیل دادند. این گروه یك خط تلفن شبانه روزی برای مبتلایان جدید اختصاص داده كه از طریق این خط تلفن به آنها اطلاعات جدید داده می‌شود. همچنین این گروه، می‌کوشد تا درباره ئی‌کولی O157H7 اطلاع رسانی بهتری صورت گیرد.

آلودگی لاشه گاوها به باكتری ئی‌کولیO157H7 چقدر رایج است؟
صنعت گوشت تاكید می‌كند كه این آلودگی به ندرت صورت می‌گیرد. از سوی دیگر، تام بیلی، مدیر امنیت غذایی و خدمات بازرسی وزارت كشاورزی آمریكا ا می‌گوید كه باكتری ئی‌کولیO157H7 در بیش از 50 درصد لاشه‌ گاوها در آمریكا وجود دارد.

در مورد محصول نهایی چطور؟ این موضوع البته واجد نهایت اهمیت است. آیا موارد متعددی از آلودگی گوشت گاوی كه به همبرگر تبدیل می‌شود به باكتری ئی‌کولیO157H7 وجود دارد؟ اینجا هم دوباره صنعت گوشت، نقطه نظر منحصر به خودش را دارد.

----------------------------------
حق با کیست؟

«موارد شیوع ئی‌کولیO157H7 بسیار پایین است.»
- اتحادیه ملی تولید كنندگان گوشت گاو

« گزارش وزارت كشاورزی آمریكا برآورد می‌كند كه 89 درصد گوشت گاو چرخ کرده حاوی گونه هایی مرگبار از باكتری ئی‌کولی است.»
- سرویس خبری رویترز

----------------------------------

باتوجه به اینكه صنعت گوشت آمریكا به طور مداوم وجود ئی‌کولیO157H7 در گوشت‌های عرضه شده را انكار می‌كند، بسیاری از مردم حاد بودن این مشكل را درك نمی‌كنند. نیكولس فاكس یك محقق و روزنامه‌نگار و نویسنده یك كتاب بسیار تحسین شده درباره بیماری‌های منتقل شده از طریق مواد غذایی در سال 1997 است. او می نویسند:

«بسیاری از آمریكایی ها ، ماجرای شیوع «جك این د باكس» را شنیده‌اند. آنها حتمالا این ماجرا را به عنوان یك حادثه غیرعادی تلقی کرده اند. رخدادی غریب در عصر امنیت غذایی كه قوانین دولتی، نوآوری‌های فناوری و شیوه‌های علمی تولید و بازرسی همگی می کوشند تا آنچه ما می‌خوریم به سلامتی‌مان آسیبی نرساند. مردم تصور می‌كنند كه اگر هم خطایی رخ داده حتما اصلاح شده است و دیگر اتفاقاتی مشابه رخ نخواهد داد. اما این باور مردم به هیچ عنوان حقیقت ندارد... اگر این موارد مشتی از خروار یک همه گیری غیرقابل انکار نبودند، قطعا به گوش مردم نمی‌رسیدند.»

واقعا آزار دهنده است كه بدانیم بیماری‌های ناشی از مصرف غذای آلوده امروز بسیار رایج شده و بسیار هم خطرناك است. من در حین نگارش این مطلب چند بار به ذهنم خطور كرد كه این موضوع را رها کنم و توجه خود را روی موضوع راحت‌تر و اطمینان‌بخش‌تری متمركز كنم. اما بعدا متوجه شدم كه روبه‌رو شدن با واقعیت بسیار مهم است. اگر ما بتوانیم با واقعیت روبه‌رو شویم، آنگاه كامل‌تر آن را درك می‌کنیم و اقدامی در موردش انجام خواهیم داد.

من فكر می‌كنم كه گفتگو در مورد این موضوعات مهم است چون امنیت خانواده‌ های ما اهمیت فراوانی دارد. ناملایمت‌های ناشی از روبه‌رو شدن با واقعیت‌های تلخ ارزشش را دارد البته اگر در انتهای تونل، كورسویی از روشنایی و امید وجود داشته باشد. ما می‌توانیم با انتخاب‌های خود، از خودمان و افراد تحت پوشش‌مان حفاظت كنیم و هر چه كه بیشتر بدانیم، برای انتخاب‌ بهتر، مجهزتر خواهیم بود.

منبع:‌ کتاب «انقلاب غذایی» Food Revolution (در دست انتشار)

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 0 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.