می دانید گوشت گوساله چطور تهیه می شود؟

گوساله

حیوانی که رفتار با آن، سمبل ستمگری در دامپروری صنعتی مدرن است، گوساله است.
زندگی این حیوان شیرخوار از ابتدا تا انتها، توام با محرومیت، تنهایی و بیماری است. این حیوان بلافاصله پس از تولد، از مادرش جدا می‌شود، و در حالی که زنجیر به گردنش انداخته شده در فضای 50 در 150 سانتیمتری محبوس می‌شود. اگر به جای زنجیر کردن گوساله، این حیوان را داخل یک خودروی سواری هاچ بک کوچک برای تمام عمر قرار می‌دادید، قطعا فضای بیشتری داشت تا فضایی که در دامپروری صنعتی دارد.

گوساله‌های نر که از گاوهای شیرده متولد می‌شوند در قفس‌های انفرادی زندانی می‌شوند. آنها تا زمانی که ذبح شوند در این محفظه‌ها باقی می‌مانند.

محفظه گوساله

در چنین فضایی، گوساله نه می‌تواند قدمی بر دارد و نه به صورت طبیعی دراز بکشد. به هر حال باید چهار ماه در همین شرایط بماند تا اینکه ذبح شود. در بسیاری از دامداری ها ، گوساله‌ها در تاریکی مطلق نگهداری می‌شوند به جز دو مقطع کوتاه در روز که به آنها خوارک داده می‌شود.

البته تنها طرفداران حقوق حیوانات نیستند که نسبت به این شرایط انتقاد دارند بلکه بسیاری از گاوداران و افراد مرتبط با صنعت گوشت، به صورت خصوصی از بي‌رحمی‌ای که در حق این حیوانات می‌شوند ابراز ناراحتی کرده‌اند. برنارد رولین از دانشگاه کلورادو، متخصص حیوانات دامپروی صنعتی است و بیش از 150 مقاله و 10 کتاب در مورد اخلاق و علوم حیوانی نوشته است. او می‌گوید:

« یک آدم معمولی، گوشت سفید گوساله را به عنوان یک محصول منحط می‌بیند دقیقا شبیه فواگرا که از جگر غازهایی تهیه شده که پاهایشان به یک تخته، میخ شده است... چند سال پیش از سوی یکی از مقامات کشاورزی کلورادو برای شرکت در یک سمینار با موضوع حقوق و رفاه حیوانات برای سران کشاورزی کلورادو، دعوت شدم. یکی از سخنرانان، مدیر یک شرکت داروسازی بود که نماینده بنیاد صنعت حیوانات هم بود... او سخنرانی خود را با نمایش فیلم کوتاهی به نام آنسوی نرده2 آغاز کرد که توسط جامعه آمریکایی برای جلوگیری از بی‌رحمی به حیوانات تهیه شده بود. این فیلم به شدت نسبت به نحوه تولید گوشت سفید گوساله انتقاد داشت و معتقد بود که گوساله نیز مانند بچه انسان، نیازهایی دارد. ما نیازهای بچه‌هایمان را برآورده می‌کنیم اما توجهی به نیازهای گوساله نداریم. هدف اصلی او از نمایش این فیلم، نشان دادن سطح پیچیدگی تبلیغات گروه‌های حامی حقوق حیوانات علیه دامپروری صنعتی با هدف برانگیختن اعتراض و مخالفت مردم نسبت به چنین اقداماتی بود. چند ساعت بعد، من با رئیس اداره دامپروری و رئیس اتحادیه گاوداران کلورادو ملاقات کردم. من واکنش آنها نسبت به این فیلم را سئوال کردم. رئیس اتحادیه گاوداران گفت: «اشک به چشمان من آورد. این رفتارها هیچ توجیهی ندارد... نیازی نیست که ما آنها را شکنجه بدهیم. اگر مجبور بودم که اینگونه حیوان پرورش بدهم بدون تردید از این حرفه خارج می‌شدم.» سایر افرادی هم که دور میز ما حضور داشتند با او موافق بودند. این اتفاق، تنها یک استثنا نیست... اگر من قصد داشتم که اظهارات گاوداران در مورد گوساله‌ها را روی کاغذ بیاورم آنگاه شما تصور می‌کردید که در حال خواندن نظرات فعالان افراطی حقوق حیونات هستید.»

چندین سال پیش اتحادیه دلواپسی دامپروری صنعتی FACT سازمانی که برای بهبود شرایط گوساله‌ها در تلاش است، یک جزوه منتشر کرد که در آن به تخلفات صنعت پرورش گوساله اشاره شده بود:

« گوساله‌ها...
- از شیر کافی مادر محروم هستند
- در حالی که تنها یک یا دو روز از عمرشان گذشته، به مزایده گذاشته می‌شوند
- با حیوانات بیمار و در حال مرگ، یک‌جا نگهداری می‌شوند
- به دامداریها فروخته می‌شوند و در این اماکن در محفظه‌های انفرادی که تنها 55 سانتیمتر عرض دارند زندانی می‌شوند
- با پسماند شیر خشک دولتی، سیر می‌شوند
- از جویدن غذاهای جامد، محروم هستند
- کم خون وضعیف می‌شوند
- در تاریکی نگهداری می‌شوند
- دچار بیماری‌های گوارشی و تنفسی می شوند
- نمی‌توانند به صورت عادی دراز بکشند
- محل خواب مناسبی ندارند
- اصلا توان راه رفتن ندارند»

یک تولیدکننده گوساله هنگامی که این جزوه به دستش رسید نمی‌دانست که چگونه باید در برابر این اتهامات واکنش نشان بدهد. به همین دلیل آن را به سردبیر مجله صنعت فرستاد و خواهان واکنش مناسب از سوی متخصصان این صنعت شد. چارلز اِی هیرشای سردبیر مجله پروش دهندگان گوساله در آمریکا پاسخ داد: « از اینکه اطلاعات FACT را برایم ارسال کردید تشکر می‌کنم. ما این اطلاعات را بررسی کردیم و متاسفانه نمی‌توانیم واکنشی در برابر آن نشان بدهیم.»

goosale.jpg

اما این صنعت در بیانیه عمومی خود، داستان دیگری را نقل می‌کند...

« گوساله‌ها معمولا به این دلیل در محفظه‌های انفرادی نگهداری می‌شوند تا توجه بیشتری به آنها بشود؛ وضع سلامت‌شان بهبود یابد؛ صدمات به این حیوانات و همچنین دامپروران به حداقل برسد؛ دامپزشکان بتوانند به آنها رسیدگی بهتری کنند و همچنین غذای کافی به آنها برسد؛ و در نهایت اگر گوساله‌ها کنار هم باشند ممکن است به یکدیگر آسیب برسانند... باید در نظر داشت که اگر دامپرور، گوساله در شرایط سلامت و آرمانی نگاه ندارد آنگاه از لحاظ اقتصادی،‌ خودش ضرر خواهد کرد.» ( بنیاد صنعت حیوانات)

ظاهراً در صنعت گوشت آمریکا افرادی هستند که ترجیح می‌دهند مردم متوجه بي‌رحم بودن فرایند پرورش و تولید گوشت گوساله نشوند. در کتابچه تبلیغاتی « دامداران ما، دلسوز هستند»، بنیاد دامپروری تجاری ویسکانزین به ما می‌گوید:« بیشتر گوساله‌ها در محفظه‌های انفرادی که شبیه گهواره کودک است نگهداری می‌شوند.» انگار باید تصور کنید که گوساله در بین بالش‌های نرم، با زنگوله های رنگی بازی می‌کند و برایش لالایی خوانده می شود.

گوساله‌ای که زنجیر دور گردنش انداخته شده و به سختی قابل حرکت است و در واقع هیچگاه عضلاتش رشد نمی‌کند. سرانجام گوشتش به عنوان گوشت لطیف گوساله فروخته می‌شود.

کمیته گوساله در اتحادیه ملی تولید کنندگان گوشت گاو نیز وارد صحنه می‌شود و به ما می‌گوید:« تولید کنندگان گوشت گوساله هیچ سودی از بد رفتاری با این حیوانات و یا تامین نکردن سلامتی آنها کسب نخواهند کرد.»

اما در واقع، پرورش دهندگان گوساله انگیزه‌های دیگری دارند. به عنوان مثال آنها گوساله را کم خون نگاه می‌دارند تا گوشتش رنگ پریده باشد. گوشت رنگ‌پریده (صورتی) قیمت بالاتری دارد چون مردم تصور می‌کنند گوشت‌های رنگ‌پریده، سالم‌تر هستند. همچنین برای اینکه گوشت تُرد شود، گوساله در طول 4 ماه زندگی خود اجازه حتی یک قدم برداشتن هم ندارند. حیواناتی که تکان نخورند عضلات شان سفت نمی شود و به همین دلیل گوشت آنها «لذیذ» می‌شود.

اقدام دیگر صنعت تولید گوشت گوساله در آمریکا که باعث نگرانی مردم شده است، این است که گوساله را بلافاصله پس از تولد از مادرش جدا می کنند. اتحادیه تولید کنندگان گوشت گاو در یکی از بیانیه‌های مکتوب خود با عنوان « حقیقت در مورد گوساله» از این اقدام خود دفاع کرد: «جدا کردن گوساله از مادر در ساعات اولیه تولد، به گاو شیرده این فرصت را می‌دهد که به کار اصلی خود بازگردد و برای مصرف انسان، شیر تولید کند. این عمل همچنین فواید سلامتی برای گاو و گوساله در بر دارد.»

اما در مورد «فواید سلامتی» توضیحی داده نمی‌شود. در واقع گوساله در بدو تولد توانایی راه رفتن ندارد و صنعت باید راهکاری برای حرکت دادن این حیوان بیابد. معمولا گوساله‌های تازه متولد شده، پرتاب می‌شوند که این کار اغلب باعث له شدن آنها می‌شود.

حبس گوساله در محفظه‌های تنگ و تاریک و همچنین رژیم کم خونی این حیوانات در بریتانیا ممنوع اعلام شده است. با این حال این شیو‌ها در صنعت گوشت آمریکا،‌ کاملا استاندارد به شمار می‌آیند. در حالی که فروش گوساله‌های یک روزه در بریتانیا ممنوع است و در اواخر دهه 1990 هم در بیشتر اروپا ممنوع اعلام شد اما در آمریکا کاملا رایج است.

آنچه که می‌دانیم
مدت زمانی که گوساله‌ها از شیر مادر در شرایط طبیعی تغذیه می‌کنند: 8 ماه

سنی که گوساله ها در آمریکا از مادر خود جدا می شوند و داخل محفظه‌های انفرادی قرار داده می‌شوند: کمتر از 24 ساعت پس از تولد

میزان گوساله‌ گاوهای شیرده آمریکایی که تا 24 ساعت پس از تولد از مادر جدا می‌شوند: 90 درصد

سالی که کتاب رژیم غذایی برای آمریکای جدید منتشر شد و در آن به بدرفتاری با گوساله‌ها اشاره شد: 1987

سال‌هایی که اتحادیه دامپروری انساندوستانه و جامعه انسانی آمریکا به ترتیب کمپین حمایت از گوساله‌ها را آغاز کردند: 1986 و 1987

گوساله‌های پرورش داده شده در آمریکا در سال 1987: 3.2 میلیون

گوساله‌های پرورش داده شده در آمریکا در سال 1999: 1.2 میلیون

کاهش مصرف گوشت گوساله در آمریکا در یک دهه اخیر نشان می‌دهد که اگر مردم آمریکا بدانند که چه اتفاقی در حال رخ دادن است، بدرفتاری با حیوانات را تحمل نخواهند کرد. مردم این روزها هر چه بیشتر زندگی و مرگ حیواناتی را که گوشت آنها را مصرف می‌کنند جدی می‌گیرند و تمایلی ندارند از صنایعی که برای کسب سود با این حیوانات بدرفتاری می کنند و نیازهای اولیه آنها را نقض می‌کنند حمایت کنند. کاهش مصرف گوشت گوساله نشان داد که مردم دیگر به تبلیغات بی پایه و اساس شرکت‌های دامپروری تجاری توجهی ندارند و در واقع درد و رنج در منوی غذایی خود نمی‌خواهند.

همانگونه که استفاده از عاج فیل، پوست حیوانات و همچنین شکار تفننی در چند دهه اخیر اعتبار خود را از دست داده است، جذابیت گوشت گوساله نیز از میان رفته است. صنعت گوشت آمریکا البته از این موضوع ناراحت است. آنچه باعث هراس صنعت شده، کاهش مصرف گوشت گوساله نیست بلکه افزایش آگاهی مردم است. آنها از این موضوع هراس دارند که افزایش آگاهی مردم در مورد درد و رنج گوساله‌ها به بخش‌های دیگر صنعت گوشت نیز کشیده شود و عده بیشتری متوجه شوند که در دامپروری صنعتی،‌ سایر حیوانات نیز مورد بدرفتاری قرار می‌گیرند.

منبع: کتاب انقلاب غذایی (Food Revolution)
نوشته: جان رابینز

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
12 + 8 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.