کتاب خوردن حیوانات

خوردن حیوانات

نویسنده کتاب، جاناتان سفران فوئر، دانش آموخته فلسفه و یک نویسنده شناخته شده آمریکایی است که هم اکنون در دانشگاه نیویورک نویسندگی خلاقانه تدریس می کند. او بیشتر دوره نوجوانی و دانشجویی اش را بین گیاهخواری و گوشتخواری در نوسان بود. وقتی که پدر شد تصمیم گرفت تا درباره این پرسش های کلیدی تحقیق کند: چرا ما حیوانات را می خوریم؟ گوشت حیوانات چطور به بشقاب ما می‌رسد؟ الزامات و پیامدهای خوردن حیوانات چیستند؟

کتاب حاضر روایت شخصی نویسنده را با سه سال ژورنالیسم تحقیقی وی برای بررسی وجوه مختلف این پرسش ها در هم می آمیزد. مضمون اصلی این کتاب دفاع از گیاهخواری نیست بلکه تأمل و آگاهی بخشی درباره جنبه های مختلف استفاده از حیوانات برای غذا است: نقش گوشت در فرهنگ عامه و سنت های غذایی، تاریخ شکل گیری و رشد صنعت دامداری، وضعیت حیوانات در دامداری ها و کشتارگاه های صنعتی، اثرات صید صنعتی بر اکوسیستم دریایی، نقش دامداری های صنعتی در ایجاد بیماری های همه گیر، زوال دامپروری سنتی و روش های آلترناتیو دامداری در جهان امروز از حیطه هایی هستند که در این کتاب طرح می شوند.

مانند بیشتر کشورهای جهان، در دهه های اخیر دامداری صنعتی در ایران هم رو به گسترش بوده است در حالی که مردم خیلی کم درباره سازو کار و پیامدهای این صنعت ستمگرانه و مخرب آگاهی دارند. ترجمه این اثر توسط وبسایت گیاهخواری به عنوان تلاشی برای پر کردن خلاء اطلاعات عمومی در این حیطه انجام شده است.

لینک دانلود (pdf)

لینک دانلود (doc)

دیدگاه‌ها

نظرتان در مورد گیاهان گوشتخوار چیه؟ یا حتا جانورانی که در صورت گرسنگی هر انسان رها شده در طبیعتی را یک لقمه خام می کنند!؟ روی تابلوی قفس شمپانزه در باغ وحش تهران، به عنوان گونه ای که 99 درصد از ژنهای او با ما مشترکه، نوشته "رژیم غذای: گیاهخواری، گوشتخواری!" آره جانم. گواه نزدیکتر نوزاد انسانیه. نوزادی که مثل نوزاد گوشتخواران، کور و کچل و چلاق به دنیا میاد و عین نوزاد گیاهخواران، بلافاصله روی پاهاش نمی ایسته که شیر بخوره.
آنزیمهای هضم پروتئین حیوانی در بدن ما و همچنین وجود نیمی از اسیدهای آمینه مورد نیاز بدن در منابع جانوری هم دلایل دیگر برای گوشتخوار دونستن انسانه. البته تغییرات فرگشتی دیگه، مثل قرار گرفتن چشمها در مقابل سر نه طرفین (که برای تعقیب شکاره نه فرار از شکارچی) یا کاهش موهای زائد بدن در کنار افزایش غدد عرق که باعث خنک شدن بدن در هنگام تعقیب شکار میشن هم موارد غیرقابل انکار دیگه هستن.

برای من گیاهخواری بیش از هر چیز یک تصمیم اخلاقی انسان اندیشه ورز است نه رجوع به گذشته تکاملی. این کاملا درسته که شامپانزه ها گوشت می خورند و انسان های اولیه هم به احتمال زیاد گوشت می خوردند. اما آیا ما باید معیارهای اخلاقی مون رو از شامپانزه ها و انسان های اولیه بگیریم؟ شامپانزه ها و انسان های اولیه قتل و تجاوز هم می کنند،‌ چرا از این رفتارهای آنها الگو نمی گیریم؟ ما انسان های متمدن این شانس رو داریم که بر اساس معیارهای اخلاقی (اینکه بی‌جهت باعث رنج هیچ موجودی نشویم) رژیم غذایی مون رو انتخاب کنیم. هیچ گونه دیگری این شانس رو نداشته است.
گیاهان گوشتخوار و حیوانات گوشتخوار حق انتخاب دیگری ندارند بنابراین از نظر اخلاقی حرجی بر آنها نیست. اما ما انسان ها امکان انتخاب داریم و انتخاب ما می تواند باعث کاهش رنج در جهان شود.
همه اسیدهای آمینه در پروتئین گیاهی یافت می شوند. در واقع همه اسیدهای آمینه در گیاهان تولید می شوند. حیوانات هیچ اسید آمینه ای تولید نمی کنند.

افزودن دیدگاه جدید

Plain text