10 چیزی که کاش قبل از وگن شدن می دانستم

چگونه وگن ها از پس وگن بودن بر می آیند؟
حتی پس ازآن که گیاهخوار شدم، بارها وبارها این سوال برایم پیش می آمد. می دانستم که می خواهم خوردن محصولات حیوانی را ترک کنم اما حتی نمی توانستم تصورش را بکنم که چنین کاری را انجام دهم. من حتی رژیم وگنی را برای یک ماه امتحان کردم، اما در حین رژیم وگن فهمیدم که آمادگی اش را ندارم.
اینکه رسما اعلام کنم «من وگن هستم» تصمیمی بود که برای مدت ها سبک سنگینش می کردم. در نهایت، دوسال تمام طول کشید تا به طور کامل تخم مرغ، شیر، کره، و پنیر را کنار بگذارم. و زمانی که زمان مناسب فرا رسید، دیگر تردیدی در مورد وگن شدن نداشتم.

دوسال و نیم از وگن شدنم گذشته است. اکنون که این سبک زندگی که زمانی برایم افراطی می نمود دیگر آشناست، چشم انداز لازم را دارم تا اگر به عقب برگردم خودم را قبل از وگن شدن ( یا شخص دیگری را که در این موقعیت است) نصیحت کنم.
بنابراین اگر می‌شد سوار ماشین زمان شوم و این بخت را داشته باشم تا برگردم و کسی را که می‌خواهد وگن شود نصحیت کنم، به کسی که خواهان وگن شدن است چنین توصیه‌هایی می کردم:

1. جوک ها هرگز تمام نمی شوند.
پس به انها عادت کن، و توجه کن که لزوما نشانه بی احترامی نیستند.
پدرم، وقتی بعضی از غذاهای وگن ما را امتحان می کرد تکیه کلام مورد علاقه اش این بود که می گفت « با چندتا گوشت قلقلی فوق العاده می شه!» البته این شوخی بود ولی حقیقت این است که آنقدر این مطلب را گفت که تبدیل به یک لطیفه شد.
اما در هر خانواده یا جمع دورهمی دوستانه جوک هایی از افرادی می‌شنوید که فکر می کنند اولین کسانی هستند که این جوک ها را اختراع کرده اند. مثلا: « می‌خواهی برات یه کباب سفارشیسیخ بزنم؟ حتماً بدت نمیاد. . . ها ها ها»
یک زمانی عموی من یک بشقاب کاهو را به من داد وبا صدای بلند اعلام کرد تا همه بشنوند،« هی مت، بیا. شام بخور!» من آن موقع واقعا لبخند زدم.
به جوک ها عادت کنید. یا با شوخی از سرتان باز کنید، یا از فرصت استفاده کنید و توضیح بدهید که چقدر رژیم غذایی تان مهم است. عکس‌العمل شما بستگی به خودتان دارد.

2. کنار گذاشتن پنیر آن قدر که به نظر می رسد سخت نیست.
منظورم این نیست که کنار گذاشتن پنیر آسان است. زندگی بدون پنیر سازگاری شخص را می طلبد، بویژه اگر پنیر بخش اصلی وعده های غذایی گیاهی تان باشد..
من تصور می کردم برای پیش غذا، همراه با یک گیلاس شراب یا آب جو فقدان پنیر برایم سخت خواهد بود. اما زیاد طول نکشید تا فهمیدم که آجیل ها یا کراکر ها هم جایگزین های خوبی برای پنیر هستند، چون آن‌ها هم بخاطر نمکی بودنشان مزه ی خوبی هستند، و ده دقیقه بعد از خوردن خیلی احساس بهتری داشتم.
تصور می کردم فقدان پنیر روی پیتزا برایم سخت خواهد بود. به سرعت دریافتم که پیتزای بدون پنیر اصلا به خوبی پیتزای اصلی نبود، اما کار را راه می انداخت. با گذشت زمان ، پیتزای وگن برایم قابل تحمل شد ( و حتی دوستش داشتم) .حالا، پیتزای گیاهی برای من همان پیتزای اصلی است، و چیزی را از دست نداده ام.
بالاخره معلوم شد که برای ترک پنیر - که ماه ها به آن وابسته بودم – مهم‌ترین بخش کار این بود که تصمیم قطعی بگیرم.

3. وگن بودن لازم نیست گران تر باشد، اما خواهد بود.
اگر شما حساب کتاب کنید، می بینید هیچ دلیلی وجود ندارد که خوردن غذای وگنی گرانتر از خوردن گوشت باشد.
به ازای واحد وزن، گوشت یکی از گرانترین مواد غذایی در سبد خرید شماست. پس اگر شما دانه های گیاهی را جایگزین گوشت کنید که هر کیلویشان فقط کسری از قیمت یک کیلو گوشت است، مقداری زیادی پول پس انداز خواهید کرد.
با این حال، من اکنون یک ونیم یا دوبرابر مبلغ بیش از گذشته صرف مایحتاج غذایی می کنم. چرا؟ زیرا وگن بودن مرا به مسیر غذاهای سالم سوق داده است. نسبت به قبل ، من بیشتر از بازارهای محلی عرضه مستقیم مواد غذایی توسط کشاورزان و تعاونی ها و غذاهای کامل (whole foods) خرید می کنم، و برای مواد ارگانیک پول بیشتری می پردازم. وگن شدن باعث شد بیشتر در مورد غذاها بدانم، تا حدی که میترسم درمورد چیزی که می خرم به قدر کافی سختگیر و شکاک نباشم.
مطمئنم که تا حالااین جمله مثل را شنیدید: « اگر الان بهایش را نپردازی، بعدا خواهی پرداخت.» پولی که ما صرف سالم ترین غذای ممکن می کنیم سرمایه گذاری روی سلامت ما برای آینده است که در طول مسیر زندگی صرفه جویی می شود.

4. بیشتر وعده های شما تک بشقابی خواهند بود.
باور کنید یا نکنید، این دشوارترین بخش برای من بودـ وقتی من گوشت و لبنیات را از رژیمم حذف کردم، تا حد زیادی علاقه ام به آشپزی را از دست دادم. (البته الان می‌دانم که من در این مورد در اقلیت بوده‌ام ؛ چون بیشتر آشپزهای وگنی که با آنها صحبت کرده ام ، بعد از انکه وگن شدند علاقه ی بیشتری به آشپزی پیدا کردند)
آنچه برای من اتفاق افتاد این بود که:
اول، آماده کردن غذاهای وگنی کمی بیشتر کار می برد. دوم، بدون گوشت یا پنیر که مقدار زیادی پروتئین و چربی بدون کربوهیدرات فراهم می کنند، نیازی نیست غذایتان را با یک بشقاب دیگر که کربوهیدرات بالایی دارد متعادل کنید.
پس به جای اینکه دو یا سه پرس مختلف برای شام درست کنیم، من به سمت وعده های تک پرسی (one-dish meal) میل کردم: یعنی پاستاها، سبزیجات تفت داده شده (stir-fries) ، سالادهای بسیار بزرگ، اسموتی ها (آبمیوه ها) یا دمپخت یعنی غلات، حبوبات و سبزیجات همه در یک دیگ.
این تغییر سبک آشپزی را به خاطر سادگی و عملی بودن انتخاب کردم. سبکی که گرچه کمتر «مجلسی»‌است اما به خوبی با تغییرات دیگری که در سبک زندگی‌ام دادم سازگار بود.

5. شما افراد بسیار بیشتری از آنچه که فکرش را می کنید تحت تاثیر قرار خواهید داد.
انتظار نداشتم که دوستان و خانواده ام در نتیجه تصمیم من تغییر کنند. من درصدد تغییر همه نبودم.
اما جدای از این وبلاگ ـ حداقل شش نفر از دوستانم با هیجان به من گفتند که دیگر کمتر گوشت می خورند. بعضی از آنها پسکترین شدند (فقط به گوشت ماهی اکتفا کردند) یا گیاهخوار یا حتی وگن شدند.
مردم متوجه تغییر رویه شما می شوند، حتی وقتی که شما با خاموشی تان آنها را تحت تاثیر قرار دهید.
پس . .
6. خود را برای حس مسئولیت و کوشش برای رسیدن به استاندارد بالاتری نسبت به قبل اماده کنید .
کلیشه ای وجود دارد که وگن ها لاغر و ضعیف هستند. و این کلیشه بی‌پایه نیست، زیرا همیشه بسیاری از وگن ها دقیقا اینگونه بوده اند.
اما با گسترش جنبش تناسب اندام مبتنی بر تغذیه گیاهی ، این دیدگاه هم در حال تغییر است. اما به خاطر داشته باشید که شما از این تغییر آگاه هستید، چون خودتان در آن مشارکت فعال دارید، اما بیشتر مردم در این مورد هیچ اطلاعی ندارند. هنوز هم از نظر آنها، وگن ها لزوما لاغر و ضعیف هستند. البته این انتخاب شماست که آیا می خواهید در ذیل این کلیشه قرار بگیرید یا کاملا خلاف آن را ثابت کنید. در مورد من دومی صادق بود.
به خاطر داشتن اینکه من یک سفیر وگن هستم (و هر شخص وگن دانسته یا ندانسته چنین است) بخش بزرگی از انگیزه ی من برای حفظ تناسب اندام، پیگری تمرینات دو ماراتون و تلاش برای داشتن بدنی است که حداقل قدری عضلانی باشد، به رغم این که ورزش دو و ساختار بدن من عضلانی بودن را دشوار می کند.
البته الگوی مناسبی بودن، محدود به تناسب اندام نمی شود- برای مثال، من همچنین سخت تلاش کردم تا برخلاف کلیشه ی وگن، مثل یک موعظه گر رفتار نکنم. بسیاری از وگن ها هویت شان را در موعظه گری می یابند. این خوب است، اما مناسب من نیست.

7. هر چقدر سعی کنید که مسئله را مهم جلوه ندید، اما وگن بودن مسئله مهمی است. تا حالا وگنهایی را ندیدم که بیشتر از من و همسرم نسبت به این مسئله خاموشانه رفتار کرده باشند. ما سعی نکردیم مردم را متقاعد کنیم که وگن شوند، وقتی مردم به ما می گویند که غذای طبیعی بیشتری می خورند حتی وقتی که رژیمشان بیشتر گوشتی قدیمی (پالئو) است تا وگن ، ما حمایتشان می کنیم، و هیچکدام از ما دوست نداریم درباره اینکه بقیه چگونه « باید» غذا بخورند با دیگران بحث و جدل کنیم.
با این حال، با وجود چنین رویکرد انعطاف پذیر و پرهیز ازهر آنچه که اجبار محسوب شود، تخمین می‌زنم پس از آنکه ما وگن شدیم، کمتر از نصف دفعاتی که قبلا با خانواده یا دوستانمان شام می خوردیم یا حتی شاید کمتر ، با آنها شام می خوریم.
وگن بودن کار سترگی است، چه در آن راه موفق شوید یا خیر. برخی از مردم تصور خواهند کرد که شما آنها را مورد قضاوت قرار می دهید و جرئت نمی کنند که غذایی برای شما اماده کنند، حتی اگر تنها به خاطر ترسشان باشد که غذایشان خوب نشود. بعضی دیگر حتی نمی خواهند تلاش کنند، و این کاملا قابل درک است. و گرچه دلیلی ندارد که ما نمی توانستیم مثل سابق همان افراد را به خانه خود دعوت کنیم ، می فهمم که شام وگنی برای افرادی که کمتر ماجراجو هستند ناخوشایند است، و در نتیجه به نظرم کمی کمتر از قبل دیگران را دعوت می کنیم. ( یادداشتی برای خودم: باید روی این قضیه کار کنم).

8. خواهید دید که بزرگترین حامیان شما چه کسانی هستند.
روی دیگر سکه ی کمتر غذا خوردن با دوستان و خانواده این است که کاملا روشن خواهدشد که چه کسانی فکر می کنند اینگونه غذا خوردن شما واقعا عالی است ، و چه کسانی خودشان را به زحمت می اندازند تا در مناسبتی که میزبان شما هستند چیزی برای خوردن داشته باشید، و اینکه چه کسی مشتاق است که غذای شما را امتحان کند و سوالات هوشمندانه ای در مورد نحوه غذا خوردن شما بپرسد.
این برای من خیلی مهم است. این کیفیت فوق العاده و جدیدی است که در افرادی که به خوبی می‌شناسید و دوست شان دارید کشف خواهید کرد. و وقتی کسی با شما اینگونه رفتار می کند، متقابلا احساس احترام، عشق و اعتبار می کنید.

9. گهگاهی احساس تنهایی می کنید اما شما تنها نیستید.
هرگز میل زیادی نداشتم که برای لذت بردن کسی را فریب دهم. بیشتر مواقع این میل به خاطر تسهیل روابط است یا برای اینکه نمی‌خواهیم جنجال به پا کنیم، و این تعارفات و ملاحظات کوچک در در این شرایط چیزهایی هستند که اخیرا تصمیم گرفتم جدی تر بگیرم و کاملا از ان ها پرهیز کنم.
اما در طول دو سال پیش، چند بار بوده که حس می کردم در زمینه انتخاب غذا تنها هستم و آن لحظات از هر میل زودگذر برای لذت چشایی یا آسایش سخت تربوده اند.
با یادآوری این مطلب که اصلا تنها نیستم از آن برهه ها عبور کرده ام. به پاس تکنولوژی ارتباطات که در اختیار ماست، جامعه بزرگ و حمایت گری وجود دارد که موجب می شود حس پرشوری در مورد انتخاب خود داشته باشید. انتخاب تان هر چه که باشد. شما تنها باید به دنبال این افراد همفکر بگردید و حتی گهگاهی مجبور نیستید که این کار را انجام دهید. ( جوکی را شنیدید که می گوید چطور یک وگن را در مهمانی شام پیدا کنیم، درسته؟ (جوک: نگران نباشید. خودشان می گویند که وگن هستند!)
برای مدت طولانی، این ارتباط شخصی با مردمی با ذهنیت های مشابه، گاهی آشنایی شخصی و اغلب آشنایی اینترنتی، بوده که لحظات شک و تردید درباره انتخاب مان را به طور فزاینده ای نادر ساخته است.

10. مجبور نیستید وقتی که وگن می شوید عجیب و غریب شوید، اما خواهید شد.
بخش جالبش. وگن بودن چیزهای بسیار دیگری را در من تغییر داده است، مرا وا داشته تا خصلت های یکه ی خود را کشف کنم و مرا به سوی مرز آنچه که سبک متعارف زندگی به شمار می رود یا فراتر از آن کشانده است. . . از کنار گذاشتن مایکروویو تا مخلوط کردن کلم بروکلی در اسموتی تا داشتن و خرت و پرت های اندک.
مجبور نبودم قبل از عجیب و غریب شدن وگن شوم. و دلیلی وجود ندارد که وگن شدن حتما باعث غیرعادی بودن شود ( خارج از رژیم غذاییتان). اما برای من، قضیه اینطوری شد. و من اینطوری دوست دارم.
آره؟ نه؟
من - اغلب از وبلاگ نویسی در طی ماجرای وگن شدنم - یاد گرفتم که از خیلی جهات ، من یک وگن عادی نیستم. بنابراین انتظار دارم که موافقت ها و مخالفتهای زیادی با این پست وجود داشته باشد، و مشتاقانه منتظر شنیدن آن ها هستم. من را از نظرات خود اگاه کنید!

نوشته: Matt Frazier

منبع

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
1 + 13 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.