انقلاب غذایی

انقلاب غذایی

مولف کتاب حاضر (با عنوان اصلی Food Revolution) جان رابینز از پیشگامان آگاهی بخشی عمومی درباره رژیم گیاهی است. جان رابینز فرزند موسس یکی از بزرگ ترین شرکت های بستنی سازی دنیا (باسکین رابینز) است. او در جوانی تصمیم می گیرد از شرکت در کسب و کار پرسود پدر کناره گیرد تا «رویای عمیق تری» را دنبال کند. رویایی که با وجدان شخصی، سلامت و محیط زیست سازگار باشد. این کتاب حیطه های وسیعی را در بر می گیرد: از غذا و بهبودی گرفته تا ستم به حیوانات در دامداری های صنعتی تا پیامدهای فاجعه بار دامداری صنعتی برای محیط زیست رو به زوال سیاره و بالاخره نگاهی به مهندسی ژنتیک و خطرات آن.

رابینز شواهد و آمار علمی فراوانی ارائه می دهد که مزایای رژیم گیاهی برای سلامتی، بهزیستی و طول عمر را نشان می دهند. او همچنین درباره رژیم های غذایی مد روز مانند رژیم های پر پرتئین،‌پر چربی و ... صحبت می کند و دلایل بی پایه و حتی مضر بودن آنها را بر می شمارد. این کتاب از اولین کتاب هایی است که به خطرات بالقوه مهندسی ژنتیک برای سلامت و محیط زیست می پردازد. کتاب نخست سال ۲۰۰۱ منتشر شده و در سال ۲۰۱۰ با پیشگفتار جدید مولف تجدید چاپ شده است. این کتاب از زمان چاپ بسیار مورد ارجاع و تحسین قرار گرفته است..

نه تنها کسانی که می خواهند درباره دلایل انتخاب رژیم غذایی وگن بدانند بلکه هر کس که درباره رابطه غذای ما و دنیای ما کنجکاو است مطالب بسیاری از این کتاب خواهند آموخت.

دانلود کتاب (فایل pdf)

دانلود کتاب (فایل doc)

تحسین ها

« در كتابی كه احتمالا پدیده صنعت نشر در این دهه خواهد بود، جان رابینز، اطلاعات و انگیزه‌ لازم را برای بازیابی سلامت بدن و كره زمین ارائه می‌كند. این كتاب كه مملو از دینامیت‌های سیاسی است، زندگی ما را تغییر خواهد داد. مولف این كتاب را بسیار بی‌پروا، بی‌محابا و با استناد به تحقیقات مفصل نگاشته است، پس خواندن آن یك الزام به شمار می‌آید.»
جونا مكی، نویسنده كتاب بازگشت به زندگی

« در كتاب انقلاب غذا، جان رابینز در مورد اثرات منفی رژیم غذایی مدرن برای فرد و اجتماع تحقیق می‌كند. عادات غذایی،‌ سخت‌ترین نوع اعتیادی است كه ما با آن مواجه هستیم. زندگی خود را نجات بدهید. جهان را نجات بدهید. به توصیه‌های این كتاب عمل كنید.»
جیمز ردفیلد، نویسنده كتاب پیشگویی سلستین

« شخصی كه با تغییر دادن شیوه تغذیه من باعث شود به بیداری معنوی برسم، به نوعی پیامبر من است. جان رابینز در انتهای تونل، یك چراغ و یك قطب‌نمای اخلاقی به من نشان می‌دهد. امروز، حقیقت، متحدان انگشت‌شماری دارد. من عمیقا برای رابینز احترام قائل هستم و مانند او باور دارم كه شیوه تغذیه ما تاثیرات زیست محیطی عمده‌ای بر كره زمین دارد. به نظرم زمان یك انقلاب غذایی فرا رسیده است.»
وودی هارلسون، ستاره سینما و تلویزیون

« جان رابینز با قلم جسور و مجاب کننده خود، بادكنك‌ افسانه‌هایی را كه هر ساله میلیون‌ها آمریكایی را روانه قبر می‌کند تركانده است. انقلاب غذایی به شما می‌اموزد كه چگونه زندگی خود را نجات دهید و عمر طولانی داشته باشید. این كتاب همچنین به شما نشان می‌دهد كه چقدر ساده می‌توانید ستم به کره زمین را كاهش بدهید و در عوض، از زندگی و سلامتی خود لذت ببرید. این، یكی از معدود كتاب‌هایی است كه خواننده را متحول می‌كند. آن را بخرید، بخوانید و به هر کسی كه می‌شناسید، خواندش را توصیه كنید.»
تام هارتمن، ‌نویسنده كتاب آخرین ساعات پرتو خورشید باستانی

«تحریك‌آمیز و قانع‌كننده، كتاب انقلاب غذا، یكی از مهم‌ترین پیام‌های عصر ما را انتقال می‌دهد. این كتاب مالامال از شفافیت، خواننده را هشیار و باانگیزه می‌كند. نویسنده تأکید می‌کند مردم می‌توانند موقع غذا خوردن برای نجات خودشان و كره زمین با چاقو و چنگال شان رأی دهند. شما باید این كتاب را به خانواده، دوستان و همكاران خود معرفی کنید تا شاید آنها هم به توصیه‌های كتاب عمل كنند. من جدا این كتاب را به شما توصیه می‌كنم.»
سوزان هاوالا، نویسنده مقالات تاریخی 1988 و 1992 اتحادیه رژیم غذایی آمریكا درباره رژیم‌های گیاهخواری و نویسند كتاب گیاهخوار بودن برای مبتدیان و آشپزخانه طبیعی

« این كتاب مهم، لذت همسو کردن انتخاب‌های شخصی با دغدغه‌های زیست محیطی مان را یادآور می‌شود. از زمانی كه وگن شده‌ام، بدن، ذهن، قلب و روحم همگی بهبود یافته و قویتر شده‌اند. این احساس كه با تغییر رژیم غذایی خود ضرر كمتری به این سیاره زیبا وارد می‌كنم لذتی باورنکردنی به من می دهد كه هرگز با مصرف گوشت و لبنیات تجربه نکرده بودم.»
جولیا باترفلای هیل، فعال محیط زیست و نویسنده كتاب میراث الهه ماه

« جان رابینز دوباره كار خودش را كرد. كتاب انقلاب غذا، دنباله منطقی كتاب رژیم غذایی برای آمریكای جدید است. من به محض اینکه شروع به خواندن این كتاب كردم و دیگر نتوانستم آن را زمین بگذارم. از فصلی كه در مورد مهندسی ژنتیك بود، بسیار لذت بردم. رابینز بهتر از هر کس دیگری این مسئله را توضیح داده است. برای صدها هزار نفر مثل من كه زندگی‌‌شان برای همیشه با آثار رابینز متحول شده، خواندن كتاب انقلاب غذایی، الزامی است. واژه انقلاب معمولا یادآور شبه نظامیان و همچنین بازاریاب‌ها است. انقلاب غذایی اما متعلق به خود ما است. انتخابی ساده در مورد غذایی كه می‌خوریم اثر قابل توجهی بر دنیای اطراف ما خواهد داشت.»
ادام ورباخ، رئیس اسبق باشگاه سیه‌را

« این كتاب به زیبایی نگاشته شده. كتاب انقلاب غذایی یك اثر فوق‌العاده از یك مرد فوق‌العاده است. این كتاب هم چشم و هم قلب مرا گشود. این كتاب حقیقتا می‌تواند زندگی ما را نجات بدهد.»
ریان ایسلر، نویسنده كتاب‌های جام، تیغه و کودکان فردا

« جنبش سلامت زیست محیطی به یكی از جنبش‌های مردمی قدرتمند عصر ما تبدیل شده است. جان رابینز با این كتاب، نقش خود به عنوان یكی از فصیح ترین و صریح‌ترین رهبران این جنبش تثبیت كرده است.»
فریت‌یوف كاپرا، نویسند كتاب تار زندگی

« یك كتاب ضروری، جذاب و خوشخوان. این یك كتاب ایده‌آل برای افرادی است كه دارای بدن، ذهن و قلب هستند. انقلاب غذایی مثبت‌ترین كتاب این دهه است.»
اینگرید نیوكرك، رئیس سازمان مردمی برای رفتار اخلاقی با حیوانات (PETA)

« كتاب انقلاب غذایی، انبوهی اطلاعاتی افشاگرانه ارائه می‌دهد. رابینز در این كتاب نشان می‌دهد غذایی كه ما تولید می‌كنیم پلی است میان سلامت شخصی ما و سلامت سیاره‌ای كه به ما زندگی بخشیده . نویسنده همچنین به شیوه ای ماهرانه، خساراتی را كه صنعت گاوداری به تمام ابعاد زندگی مان از سرخرگ‌هایمان گرفته تا چاه آب مان وارد كرده، تشریح می‌كند.»
اِد آیرز، سردبیر اجرایی دیده‌بان جهان، نویسنده آخرین پیشنهاد خدا

« یكبار دیگر، جان رابینز ما را قادر ساخته تا از میان هزارتوی اطلاعات درباره انتخاب‌های غذایی و صنعت غذا، راه خود را پیدا كنیم. تحقیقات و چشم‌انداز وی، هدیه‌ای است برای كسانی كه قصد دارند غذایشان را عاقلانه انتخاب کنند. من شخصا تأملات وی در مورد رژیم‌های غذایی پرطرفدار معاصر را بسیار مفید یافتم.»
ان مورتی‌فایر، موسیقیدان

« كتاب انقلاب غذایی آن راهی را كه كتاب رژیم غذایی برای آمریكای جدید آغاز كرده بود، به انجام می‌رساند. این كتاب عالی است. یك نسخه از آن را به هر كسی كه برایتان مهم است هدیه كنید.»
هووراد لیمن، رئیس سازمان نجات زمین و نویسنده کتاب كابوی دیوانه

« جان رابینز كه واقعیت‌های اعجاب انگیز پنهان صنعت غذا را فاش كرده و در كتاب خود نشان داده كه تغذیه سالم نه تنها برای خودمان بلكه برای محیط زیست نیز بسیار خوب است. یك كتاب بسیار عالی برای كسانی كه می‌خواهند زندگی سالمی داشته باشند و دنیا را جای بهتری برای زندگی كنند.»
پیتر راسل، نویسنده كتاب‌های بیدار شدن در زمان و از علم تا خدا

« كتاب انقلاب غذایی در زمان مناسبی به دست ما رسیده تا ما را به سوی رژیم‌های غذایی سالم و همچنین كشاورزی سالم سوق بدهد. اگر شما به سلامت خانواده خود اهمیت می‌دهید حتما به این كتاب بی‌نظیر و جالب مراجعه كنید.»
برنت بلك ولدر، رئیس انجمن دوستان زمین

« در كتاب انقلاب غذایی، جان رابینز اشاره دارد كه رژیم غذایی رایج آمریكایی نه تنها سلامت انسان را به خطر می‌اندازد بلكه به حیوانات و نیز به خاك و آب، لطمات جبران ناپذیری می‌زند. با توجه به انبوه واقعیت‌های چشمگیر عرضه شده در این كتاب، انقلاب غذا مناسب کسانی است كه به سلامت تغذیه خود، رفتار با حیوانات و حتی سرنوشت كره زمین اهمیت می‌دهند.»
دیوید ال. كاتز، پزشك در دانشكده پزشكی دانشگاه ییل

« كتاب انقلاب غذایی جان رابینز بدون تردید پیشرفته‌ترین و كامل‌ترین تحقیق در مورد انتخاب‌های سیاسی، اخلاقی و منطقی رژیم غذایی سالم است. اطلاعات او باعث می‌شود تا خواننده به سلامت از میان هیاهوی تبلیغات صنعت غذا عبور كند. اگر می‌خواهید بدانید که چگونه سلامت كامل را به بدنتان هدیه بدهید، توصیه می‌شود كه به پیام‌های این كتاب توجه كنید.»
دیو اسكات، قهرمان 6 دوره مسابقات جهانی سه‌گانه مرد آهنین، نخستین ورودی تالار افتخارات مرد آهنین و نویسند تمرینات سه‌گانه دیو اسكات

« جان رابینز دوباره كارش را كرد. انقلاب غذایی، فاش کننده واقعیت‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی سیستم فعلی غذایی ما است. او در این كتاب خواننده را به چالش می کشد و سپس به او انگیزه می‌دهد تا مسئولیت انتخاب‌های غذایی خود را بپذیرد و خود را در جهت مثبت تغییر دهد.»
وسانتو ملینا و برندا دیویس، متخصصان رسمی تغذیه و نویسندگان كتاب های گیاهخوار شدن و وگن شدن

« انقلاب غذایی جامع‌ترین و قوی‌ترین استدلال برای متقاعد كردن انسان به پیروی از رژیم گیاهی به عنوان بهترین رژیم غذایی است. زندگی شما و همچنین آینده بشر می‌تواند به ترویج پیام‌ حیاتی جان رابینز بستگی داشته باشد.»
دكتر جان مك دوگال، مدیر پزشكی برنامه مك دوگال در بیمارستان سنت هلنا و نویسنده ده كتاب پرفروش كشور و مجری برنامه تلویزیونی دكتر مك دوگال

« در انقلاب غذایی، جان رابینز یكبار دیگر چشمان ما را باز و قلب‌هایمان را بیدار می‌كند. بینش او درباره انتخاب غذاهای سالم و دوستدار زمین، امید و راه رسیدن به محیط زیست پایدار فردا را می گشاید.»
دكتر مایكل ای كلپر، مدیر انستیتو مطالعات و تحقیقات تغذیه

« جان رابینز یك انسان فرزانه است. او در كتاب جدیدش، خرد خود را به گونه‌ای با ما به اشتراك می‌گذارد كه هم بر ذهن و هم بر قلب ما اثر می‌گذارد. او باعث می‌شود كه نسبت به شیوه تغذیه ای كه هم بدن و هم روح ما را پرورش می‌دهد، احساس خوبی پیدا كنیم. همچنین كسانی كه نگران سلامتی خود و محیط زیست هستند حتما باید حاصل تحقیقات او در مورد خطرات غذاهای مهندسی ژنتیك شده‌‌ را بخوانند.»
كریگ وینترز، مدیر اجرایی كمپین نصب برچسب روی غذاهای مهندسی ژنتیك شده

« مصرف كنندگانی كه دغدغه دارند باید كتاب رابینز را بخوانند. رابینز در این كتاب به شما می‌گوید كه چگونه با چاقو و چنگال، برای دستیابی به یك جهان انسانی، پایدار و سالم، رای بدهید.»
رونی كامینز، مدیر ملی اتحادیه مصرف كنندگان ارگانیك و نویسنده مشترك كتاب غذای مهندسی ژنتیك شده

« جان رابینز بار دیگر گل كاشت. شیوه نوشتار او جذاب و شخصی است طوری كه خواننده را وادار به ادامه خواندن می‌كند. اما مهم‌تر از همه، او به طرز ماهرانه‌ای میان سلامت شخصی، اقتصاد اجتماعی و تاملات شخصی، ارتباط برقرار می‌كند. محققان علمی نیز بد نیست كه حرف‌های رابینز را بخوانند.»
كالین كمپل، مشاور ارشد علمی انستیتو تحقیقات سرطان آمریكا و استاد تغذیه بیو شیمی دانشگاه كورنل

« انقلاب غذا، نخستین شلیك جان رابینز در قرن بیستم است تا سلامت ما و كره زمین را نجات بدهد. او با بیان واقعیت‌های متعدد بار دیگر تایید می‌كند كه سلامت ما اسیر صنعت غذا است. این كتاب را حتما باید خواند چرا که یك منبع بسیار عالی برای مرور واقعیات است.»
دكتر كالدول اسی لیستن، مشاور قلب در كلینیك كلیولند

« جان رابینز همبستگی جدایی ناپذیر غذای ما و جهان ما را نشان می‌دهد. شیوه‌های تغذیه و كشاورزی كه باعث بیماری‌ انسان می‌شوند به حیوانات و كره زمین هم لطمه می‌زنند. مهندسی ژنتیك نیز خطر جدیدی ایجاد كرده است. رابینز به صورت كاملا شفاف نشان می‌دهد كه تنها راه سالم ماندن،‌ اتكا به رژیم گیاهی و همچنین برقراری ارتباط اخلاقی با سایر موجودات زنده است.»
دكتر مارتا هربرت، متخصص اعصاب كودكان در بیمارستان عمومی ماساچوست و نایب رئیس شورای ژنتیك‌های مسئول، و مدرس اعصاب در دانشكده پزشكی هاروارد

افزودن دیدگاه جدید

Plain text