تاوان شیر ارزان

yourfile.jpg

گاوهای شیرده در گاوداری های صنعتی امروز زندگی سختی دارند. طول عمر یک گاو شیرده در حالت طبیعی بین ۲۰ تا ۲۵ سال است اما در شرایط مدرن، این حیوانات بسیار خوش شانس خواهند بود اگر به سن چهار سالگی برسند.

در شرایط طبیعی، گاوها به اندازه کافی شیر برای سیر کردن یک یا دو گوساله تولید می‌کنند اما امروزه در دامداری صنعتی آنها ۲۰ برابر این میزان شیر تولید می‌کنند.

در گذشته‌ای نه چندان دور، به چهار ماه زمان نیاز بود تا یک گاو شیرده به اندازه وزن خود، شیر تولید کند. هم‌اکنون برخی از گاوهای شیرده تنها طی سه هفته به اندازه وزن خود شیر تولید می‌کنند. و گاوهایی که هورمون رشد دریافت کرده‌اند می‌توانند طی 10 روز به اندازه وزن خود شیر تولید کنند.

در نتیجه این اقدامات، نیمی از گاوهای شیرده آمریکا مبتلا به بیماری دردناک عفونت غدد شیری هستند.

cow-udder-38.3.jpg

چند سال قبل، خبرنامه دامپروری جهانی یک مقاله کوتاه منتشر کرد که در آن به رابطه ویژه گاو و گوساله‌اش اشاره شده بود.

« بلکی، یک ماده گاو دو ساله از مزرعه‌ای که به آن فروخته شده بود فرار کرد و یازده کیلومتر را از میان راه های غریبه پشت سر گذاشت تا به مزرعه‌ای که گوساله‌اش به آنجا برده شده بود، برسد. داستان از آنجا شروع شد که این گاو و گوساله‌اش به صورت مجزا در بازار هترلی در دوون فروخته شدند. مادر به مزرعه باب وولاکات در نزدیکی اوکیهمپتون فرستاده شد؛ جایی که قرار بود شب را در آنجا سپری کند و به او علف و آب نیز داده شد. اما غریزه مادری او باعث شد که از مزرعه فرار کند و خود را به جاده برساند. صبح روز بعد گاو مادر به مزرعه آرتور اسلیمن در سمپفورد کورتنی رسید، مزرعه‌ای که با مزرعه اولیه ۱۱ کیلومتر فاصله داشت و گوساله وی آنجا نگهداری می‌شد. آقای اسلیمن از آنجایی که برچسب مزایده گاو هنوز روی بدنش باقی بود دریافت که بلکی، مادر گوساله است...»

من فکر نمی‌کردم که یک گاو قادر به انجام چنین کاری باشد. اما دکتر روپرت شل دریک که یک دانشمند برجسته در علوم طبیعی است جزئیات این داستان را با مصاحبه با افرادی که در ماجرا حضور داشتند، بررسی کرد و یافته‌های او، صحت ماجرا را تایید کرد.

گزارشی مشابه هم در هفته‌نامه چاپ شوروی [سابق] منتشر شد:

« مگومد رمضانف، دامدار قفقازی متعجب شده بود از اینکه فهمید یکی از گاوهایش که به دامدار مزرعه دیگری به جستجوی گوساله‌اش رفته است که مگومد به مزرعه همسایه فروخته بود. او ابتدا تصور کرده بود که گاوش توسط حیوانات درنده،‌ کشته شده است اما سرانجام فهمید که گاو شیرده او در فاصله ۴۸ کیلومتری، به گوساله‌اش پیوسته است...»

ارتباط میان پستانداران مادر و بچه‌هایشان بسیار عمیق است. این ارتباط تنها در مورد انسان‌ها صادق نیست بلکه در مورد تمام پستانداران صادق است.

گاو.JPG

برای بسیاری از مردم، این رابطه قوی میان گاو و گوساله، شیرین و دلگرم کننده است. اما زیبایی این رابطه برای من زیر سایه اندوهی پنهان شده است چون هنگامی که این پیوند گسسته می‌شود قلب من به درد می‌آید و این اتفاقی است که هر روز در صنعت مدرن لبنیات رخ می‌دهد. جدا کردن گوساله‌ها از مادرانشان در زمان تولد و یا اندکی قبل از آن برای هر دو طرف ضربه روحی بزرگی است. اگر به یک گاو اجازه داده شود که از گوساله‌هایش مراقبت کند باز هم قدری شیر برای مصرف ما باقی می ماند.

شیر مورد نیاز انسان در طول تاریخ به همین شیوه تهیه می‌شد. اما امروزه صنعت لبنیات شیوه بهتری را یافته است. آنها همه شیر را برای خود برمی‌دارند. آنها حتی حاضر نیستند این شیر را با گوساله‌ای که در واقع شیر برای آن تولید شده، شریک شوند. و آنها گوساله‌های نر «بدون استفاده» را برای گوشتش می‌فروشند. آنها می‌گویند که به دلیل انجام این کار است که شیر، ارزان تمام شود.

برخی مواقع، هزینه قیمت ارزان، خیلی خیلی بالا است.

منبع: کتاب انقلاب غذایی
نوشته: جان رابینز

افزودن دیدگاه جدید

Plain text

CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 2 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.